Etiketler:

Diş Tellerin Sorun Olmasın

 Güven sorunu... Rahat gülememek... Gülerlen elinle ağzını kapatma...
 Evet, bu diş bozukluğunun sende yaptığı olumsuz etkiler. Yıllardan beri bu sıkıntıları çekiyor ve artık dur demek istiyorsun.Nasıl mı ? Diş telleri... Tamam, kabul ediyorum kulağa hoş gelmiyor.Ve ilk duyduğunuzda aklınıza Çirkin Betty geliyor.Nedense filmlerde ve dizilerde çirkin, salak kız rollerini diş teli takan, gözlüklü inek kişiler oynar.Buda bilinç altına hep '' Telli kızlar çok çirkindir.Onlardan uzak dur ! '' gibi sinyallerin yerleşmesini sağlar.Oysa bununla alakası yoktur.Özellikle şeffaf tel kullanıyorsan.
 Diş tellerini takarken acımıyor
.Ama taktığınız günün akşamı dişleriniz müthiş bir şekilde ağrıyor.Normaldir, sonuçta dişleriniz köklerinden oynayacak.Bu ağrı neredeyse 1 hafta sürüyor.Yemek yemek bir işgence haline geliyor.Özellikle kola, şeker, çikolata, kuru yemiş gibi abur cuburların hayatınızdan çıkması sizi deli ediyor.Eğer kolanın hasretine dayanamıyorsanız kolanın içine biraz su ve şeker katarak içebilirsiniz.Ama siz yine ipleri gevşetmeyin.Pipetle için ve sadece kola krizlerinizde bunu deneyin.
 Tam ağrılar gitti derken ağzınızın içinde aflar çıkmaya başlar.Hatta dudaklarınızda...Bu seferde ağzınızdaki yaralar yüzünden bir şey yiyemez olursunuz.İsyan edersiniz.Belki de taktırdığınıza pişman olursunuz.Size tavsitem; bu süreçte çorba ve sebze türü şeyler yemenizdir.Yaraların geçmesi için aklınıza geldikçe tuzlu su yapıp ağzınızda çalkalayın.Bu yaralarınızın geçmesini hızlandıracak.
 Aflardan ve ağrılardan kurtuldunuz.Diş tellerinizle şuan mutlusunuz.Ve işte o gün ! Doktor kontrolü ! Doktor kontrolleri genellikle 1 ayda 1 olur ve randevu gününüz geldiğinde doktorunuz tellerinizi sıkar.O günün akşamı yine dişleriniz ağrır ama bu ağrı ilk ağrı kadar rahatsız etmez.Bir süre sonra alışırsınız.
  4. ayda aynaya baktığınızda dişlerinizdeki değişimi rahatlıkla görebilirsiniz.Unutmamak gerek bu daha tedavinin neredeyse en başı. Kısa sürede bu kadar mucizeler oluyorsa 1-2 sene sonra neler olacak diye düşünmekten kendinizi alıkoyamazsınız.Dişlerinizde tel olsa bile gülmek sizin için sorun değildir çünkü utanacağınız, çekineceğiniz bir şey yoktur. Tellerinizi sıktırmaktan da korkmazsınız çünkü bu acıya alıştığınız için hissetmezsiniz bile.
 Ben her zaman bir şeylerde başarılı olmak için kendinizden ödün vermek gerektiğine inanırım.Hiç bir güzellik karşılıksız değildir.Hem acı çekmekten doğal ne olacak ki ? Akıl var mantık var.Dişleriniz köklerinden oynuyor, tabiki ağrıyacak.Hele böyle bir durumda görünüşe önem vermeniz de çok saçma. Tel takılmadan önceki hali daha mı iyiydi ? Eğer tel taktırmanız gerekiyor ama direniyorsanız bunu 2 kez düşünün.Çarpık dişleriniz sizinle ömür boyu olacak ama teller ? 1 yada 2 sene... Bir ömrün yanında 2 sene nedir ki ?

MOTİVE:

Demi Lovato 1.5 sene kullandı.Şimdi tel takmadan önceki ve sonraki resimlerini karşılartıralım.Sizce hangisi daha iyi ?

Ve Şimdi ! 

42 yorum:

 1. Gerçekten çok güzel örnekler vermişsiniz.
  Bende tel takıyorum 1 yıl oldu ama gerçekten çok sıkıldım bırakmayı düşünüyorum.Hep böyle düşünüyorum ama cesaret edemiyorum çünkü tedavinin yarısındayım ve bu kadar emek boşa mı gidecek diye düşünüyorum.İnanın bu örnekler beni rahatlattı.

  YanıtlaSil
 2. Evet bende şeffat olanını kullanıyorum.
  Herkesin aksine ben takmak için can atıyordum.
  Şuan 3 ay oldu. Ve çok memnunum.Diş doktorumda otururken bir kızın annesine yalvardığını gördüm ve herkesin benim gibi düşünmediğini fark ettim.
  Yardımcı olmuşsam ne mutlu bana :)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba.Ben de tel kullanıyorum ben klasik olanlardan kullanıyorum.sıkıldım.Çok kararsızım.Çıkarmayı düşünüyorum 1 yıl oldu ve ben gerçekten çok sıkıldım.Tel konusu gelince aklıma ağlayacağım geliyor.Hiç sevmiyorum.Ne yapmalıyım? Tellerle hiç mutlu değilim.

  YanıtlaSil
 4. Tellerle mutlu değilsen tellerin sana vereceği pozitif sonuçları düşünmelisin.Hayal et... 1 yıl daha geçmiş ve tellerin çıkmış. Dişlerin inci gibi.Rahatça gülebiliyorsun. Seninle birisi konuşurken gözlerine değilde dişlerine bakıyor.
  Hem 1 yıl geçmiş.Tedavinin süresi ne kadar bilmiyorum ama 1 yılı geçiren 1 yıl daha geçirebilir. Telleri sorun etme...Sonuçta o acıları dişlerin güzel olsun diye çekiyorsun, boşuna değil. Eğer telleri çıkarmayı cidden düşünüyorsan teller çıktıktan sonra dişlerinin eski haline gelme ihtimalini göz önünde bulundurmalısın.

  YanıtlaSil
 5. ben sorun yapmamaya çalışıyorum ama bana hatırlatanlar çok oluyor ve dalga geçiyorlar ve benimkiler sabit tel 2 yıl boyunca hiç durmadan böyle yaşamalıyım benim için harika 2 yıl sonra benimle dalga geçenlerden daha güzel dişlerim olacak ama ben sabırsızım bekleme ve sabretme süreçle kabir azabından beter...

  YanıtlaSil
 6. Kesinlikle doğru olanı yapıyorsun. Sabırsızlık bölümüne gelince; dişlerin yavaş yavaş düzene giriyor. Bu küçük değişimlerden motive ol. Sonuçta dalga geçilecek bir konu degil. Dişlerin bozuk ve düzelmesi için doktora gidiyorsun. Böyle dalga geçen kişileri akıl sağlığından yoksun buluyorum.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba.Ben de tel takıyorum.Evet bende sıkıldım.Ama dayanmaya çalışıyorum umarım önümüzdeki mayısta tellerime veda edicem.Dayanmak zorundayım.Tedavim bu kadar ilerlemişken bırakamam.Şöyle motive oluyorum artık çıktığım yerlerde bir sürü insan diş telli :))

  YanıtlaSil
 8. Ben sıkılmadım, seviyorum tellerimi sadece doktor kontrolleri çok zor oluyor. Telleri sıkıyorlar. Geçen dişlerimin etrafına halka gibi bir şey taktılar o çok acıttı. Ne olduğunu bilmiyorum ama ağzımda tonlar taşıyormuşum gibi geliyor.Dayanıcaz artık :P

  YanıtlaSil
 9. ben bugün taktırdım diş telini :(( 2 yıl nasıl geçicek yaa ama iiki okudum bu yazıyı. tşk ederm moralim brazda olsa düzeldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tel tarafı dahil büt dişleri yavaça fırçalıyorsun.fırçalamazsan iz kalablir.

   Sil
  2. yaa ben daha dün taktırdım çok fena acıyo makarna bile yiyrmiyorum sadeve süt-bisküvi napacam ben ??

   Sil
 10. aslında ben ilk önce cerrahi müdahele geçitdim ve moralim aşırı derece bozuktu ağzımın içine pamuklar tıkılmış elimde buz yüzüme sürüyordum ve yüzümün %75 ini hissetmiyordum bu yüzden ağladım ama ertesi gün herşey değişti yüzüm şişmeye başladı bunun için doktora gittim ve tam 1 hafta yüzüm şişmiş şekildeydim ve her gün anneme ağrılarım var diye yalan söyledim annemde beni okula göndermedi ama annem neden gitmek istemediğim gayet iyi biliyordu ve sonunda geçti okula gittiğimde kimse tellerimi fark etmedi süperdi tellerimi sevmiştim hem tedavi olcaktım hemde kimse tellerimi fark etmedi süperdi ama yanılmışım çünkü asıl tellerım 2 hafta sonra takıldı ve moralim bozuldu hayal kırıklığına uğradım...

  YanıtlaSil
 11. Simge G. evet doktor kontrolleri bazen sıkıntılı oluyor.Benim sorunum alt çenem geride öne alacağız.Bu tedaviye başladık yani düzgün tutmam gerekiyor çenemi.Tellime bir parça taktı doktorum ve inan o parça ilk günlerde sinir ediyordu beni yemek yiyemiyorum ağrıyor.Çok sinir bozucuydu.Ama alıştım.Zaman gerek işte.dişlerimizin düzelmesi içinde.

  YanıtlaSil
 12. Adsız sıkılman yada üzülmen doğal ancak alışacaksın.Ben tel takdırdığım ilk gün sevinçten havalara uçuyordum.Ama şimdi sıkılıyorum fakat dayanıyorum hem belki bakarsın çabuk düzelir kurtulursun :))

  YanıtlaSil
 13. Benim de alt çenem geride ve ileri alınması gerekiyormuş, bu tedavi yaklaşık ne kadar sürer bilginiz varsa paylayaşabilir misiniz? Bir de normal telle yapılan bir şey mi yoksa farklı bir sistem gerektirir mi?

  YanıtlaSil
 14. Adsız tedavi değişiyor ama rakam istersen 2 yılda biter.Normal telle yapılıyor 1 yıl sonra normal tele farklı bir aparey takılıyor.Bu apareylerin kopmaması lazım.Benim de sanırım bir kaç ayım kaldı.

  YanıtlaSil
 15. merhaba arkadaşlar bende yeni tel takanlardanım. damak tel benim ve zorluğunu şuan hissdiyorum. konuşmakta zorlanıyorum. damak tel kullananlar bilir tedavi işe yarıyormu ? şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. damak tel gerçekten işe yarıyor. ama düzenli takmazsan dişlerin eski haline döner.ben ilk olarak damak tel takmıştım sonra sabit tele geçtim keşke damakta kalsaydım.ama damaktan sonra sabit tel kesinlikle takıyorlar zaten heveslenme :)

   Sil
 16. Merhabalar..Damak tel hiçbir işe yaramıyor ben 4 sene taktım dişlerim aynı kaldı boşuna geç kaldım. şimdi sabit teller var 10 aydır ve durum harika yakında çıkıcağna söylüyo doktorum da bilemicem tabi.Bence hiç vakit kaybetmeden sabit tele geçmeni tavsiye ederim. kesinlikle hiç bir faydası olmuyo damaklığın

  YanıtlaSil
 17. aşırı tembelliğim yüzünden 4 sene süren bir ortodonti tedavisi geçirdim :) bu tamamen kişinin istemesi ve düzenli olmasıyla alakalı.geçen hafta diş tellerim çıktı ve gözlerime inanamadım.şu anki halinin olacağını bilseydim doktorumun bana vermiş olduğu tüm lastikleri düzenli kullanırdım :) emin olun bir gülüşün insanın hayatına getirilerini hayal bile edemezsiniz.kendinize güveniniz geliyor.insanlar ağzınızın içine bakıyor resmen :)) tabi teller çıktığında bu uzun maraton bitmiyor.sabit veya hareketli apareyler (doktorun karar verdiği) dişinize takılıyor ama diş telleri gibi belirgin değil.sadece dişlerinizin eski pozisyonlarına dönmesini engellemek için.bu da yaklaşık 1-1.5 yıl kadar sürüyor.ama emin olun herşeye değer... :)

  YanıtlaSil
 18. bende takmak istiyorum.çünkü dişlerim ayrık benim arkadaşlarımın benşmle dalga geçeceğini sanmıyorum ama dalga geçseler bile ben hiç umursamıca bu sonuçta allah vergisi bende teknolojik gelişmelerle düzeltiyorum. ama ben biraz korkuyorum .çok canımız acıyomu bana bilgi verebilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 19. Sayın blog kullanıcısı sitenizdeki makaleleri ve paylaşımlarınızı www.disdoktoru.com.tr sağlık ekibi olarak bu paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz. Size tüm blog hayatınızda başarılar diler teşekkür ederiz...

  YanıtlaSil
 20. Örnekler gayet güzel bende taktım diş teli faka benim ki çıkarılabiliyordu her neyse benim tedavi sürecim bitti çok mutluyum. Fakat bu yazıyı okuyunca her nedense tekrar takma isteği geldi içimden hakkını vermeliyim Simge G.

  YanıtlaSil
 21. birşey soracağım dişlerimizi fırçalıyoruz ama tel tarafını fırçalayamıyoruz.teller çıkarılınca izi kalır mı?

  YanıtlaSil
 22. Merhaba,
  Benim de dişlerim bozuk. Ama daha hepsi çıkmadığı için birkaç sene sonra takılacak. Arkadaşlarım dalga geçer diye çok korkuyorum. Hem hiç kimse memnun değil. Ayrıca takılırken çok canımız acıyor mu? 11 yaşıma geni girdim. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 23. Merhaba, arkadaşlar ben 18 yaşındayım ve bu sene lise sona gidiyorum.Yaklaşık 2 ay önce diş teli taktırmak için doktora gittim dişlerim aşırı derecede ayrıktı.İlk randevunuzda doktorunuz alçı gibi bir malzemeyle dişlerinizin ölçüsünü alıyor ve ikinci randevudada diş teli takma kısmına geçiyorsunuz diş teli takmak kadar kolay bişey yok bence diş konusunda çünkü sadece yapman gereken ağzını açık tutmak ve hiçbir acı hissetmemek :) benden yaşça küçük arkadaşlar için söylüyorum benim kadar geç kalmayın lütfen ben bu yaşıma kadar taktırmadığım için pişmanım çünkü bu teller gerçekten aşırı derecede işe yarıyor sadece 2 ay oldu ve dişlerimin arasındaki mesafe yok denecek kadar azaldı doktorum ve arkadaşlarım görmek istediklerinde dişlerimi göstermekten acayip zevk alıyorum çünkü hepsi gerçekten çok güzel oluyo şeklinde yorumlar yapıyolar yani kısacası; henüz tel taktırmamış olanlar maddi durumunuz el veriyorsa asla beklemeyin bian önce ailenizi de ikna edin ve telleri taktırın insanların abartılarına internetten gördüğünüz saçma sapan yorumlarada kanmayın diş teliniz sadece sizin ve doktorunuz arasında bunu unutmayın o ne derse yapın en fazla 3 yılda muhteşem bi gülüşe sahip olucaksınızdır :)

  YanıtlaSil
 24. 1 buçuk yıldır diş teli kullanıyorum, inanılmaz ağrılar çektim, görünüşle ilgili bir sıkıntım olmadı kafaya da takmadım fakat zaman geçtikçe alt çenemin daha önde olduğunu farkettim, teller çıkınca eski haline dönecek ama çenenin önde durması rahatsız edici ve ağrıların artmasına neden olan bir durum, defalarca, yapmasam ne olurdu sanki diye düşündüğüm olmuştur, evet sonuç mükemmel olacak çünkü dişlerim korkunç durumdaydı ve şimdi tellerin ardından çok güzel görünüyor ve büyük ihtimalle bu haftasonu tellerimden kurtulacağım ama hafif bir çarpıklık varsa, dişlerinizi temizlemeye engel bir durum yoksa ve çok korkunç bir görüntünüz yoksa asla tavsiye etmiyorum, gerçekten ciddi bir sabır ve tahammül işi, ağrılar da cabası.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tellerinden kurtuldun mu.telleri çıkardıktdan sonra başka bir aparat takıldı mı.benim 3-4 ay kaldı tedvinin bitmesine.

   Sil
 25. şu an bende diş teli kullanıyorum bence çirkinde gözükmüyor o dalga geçen kişilerin dişi büyüyünce yamuk yumuk olacak benim ise inci gibi ...

  YanıtlaSil
 26. Ben önceden damaklı kullanıyordum. Damaklının tedavi süreci bitti ve doktor yıldız deniliyor sanırım bu telden takmam gerektiğini söyledi. Randevu günüm geldi. İlk başta açıkcası epey korktum fakat sonra kendi kendime sordum bu dişler mi ? daha iyisi mi? diye. Kararımı pozitif yolda verdim. Ama en çok aklıma takılan olay ise bu tel aparatı falan takılırken diş deliniyor mu ?

  YanıtlaSil
 27. Merhaba 2 hafta oldu tellerim takılalı. Üstelik şeffaf da değil metal olanlarından kullanıyorum. Diş tellerimi gerçekten çok seviyorum. Genelde diş teli kullanan kişiler gülerken ağızlarını ellerinle kapar yahut ağzı kapalı gülümser, oysa ben ağzımı açarak kahkaha atarak gülüyorum, çünkü tellerim benimle güzel ve ben de tellerimle güzelim :) 2 yıl ağzımda kalacaklar 2 yıl beraberiz,sonrasında apareyler kullanacağım.

  YanıtlaSil
 28. teller takıldığında sigara içilmesinin heran gibi bir sakıncası varmıdır?

  YanıtlaSil
 29. bende yakında takacağım. çok yardımcı oldunuz teşekkürler

  YanıtlaSil
 30. slm benım don dıslerım yukrda altında d 2 dıs vr doktor gıttım 2 ana dısımı cektı sonrada bugun damaklı tel taktı acı yok hatt grım bıle yok. sbıt tel neden takmadınız dedım onlar senın dsını duzeltmez dedı ma sızın yzdıklarınızı okuyunca morlım bozuldu :( doktorum gayet guzel olack dedı 8 yada 1 sene ıcınde anlamıyorum kıme ınnıcam delırmek uzereyım

  YanıtlaSil
 31. ilkten bende korkmuştum ama korkulcak bişi yok teller takılırken uyuya kalmışım :)) o derece 2.ayıma giriyorum alt dişlerime 3 gün önce takıldı bişi cigneyemiyorumm

  YanıtlaSil
 32. Adsız,

  Evet, var. Dişlerinin 2 gün fırçalamadığında lekelendiğinin çok kolay bi şekilde sarardığını farkedebilirsin. Hele ki kola da içersen..

  YanıtlaSil
 33. Geçen sene 14 şubatta taktırdım tellerimi. Oldukça istekliydim, pozitiftim bu konuda. Takarken hiç acımadı bile. Doktorum 2 yıl kalacağını söyledi ama 1,5 yıl bile olmadan yaklaşık 14 ayda çıktı tellerim. Çünkü asla şikayetçi olmadım hep dikkatli ve özenli oldum dişlerime karşı o 14 ayda, tedavimi aksatacak hiçbir şey yapmadım. Bazen oldu sıkıldım ağrılardan, ağzımda oluşan yaralardan, tiryakisi olduğum şeyleri içememekten ama pes etmedim. Hep bir gün çıkacağını düşündüm, o günü hayal ettim. Sonuçta ömür boyu kalmayacaklardı ya benimle. Şu anda bembeyaz inci gibi dişlerimle rahatlıkla gülebiliyorum. Herkes çok güzel olduğumu söylüyor. Size tavsiyem vazgeçmeden önce düşünün. Sizce de hayat boyu mükemmel bir sonuç, tüm bu sıkıntılara katlanmaya değmez mi ?
  Ve tedavinin süresi %50 size %50 doktorunuza bağlı. Dişleriniz ne kadar bozuk olursa olsun... Düzenli kontrollerinize giderseniz, uzak durmanız gereken yiyecek ve içeceklerden uzak durursanız, her gün en az 2 kez sabah ve akşam fırçalarsanız emin olun dişleriniz daha kısa sürede mükemmel olacak ve telleriniz çıkacaktır. Benim başlangıçta ön dişlerimden biri farkedilir bir şekilde baya yamuktu, alt dişlerim oldukça sıkışık ve yamulmuş vaziyetteydi, üstüne kapanışım da bozuktu ama tedavime gerekli özeni gösterdim ve yaklaşık 14 ay yeterli oldu benim için. Her şey sizin elinizde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kac yasinda taktirdiniz

   Sil
 34. 18 yaşındayım yeni karar verdim diş teline malesef :((benimde dişlerim çok seyrek ve ayrıca altta üstte gömülü dişlerim var iki dişin süt dişi onları çekip sonra gömülü dişlerin için diş etini lazer ile yakıp dişlerini aşağı çekmeye çalışıcaz dediama çok korkuyorum 2 sene beklerim sorun değil elbet geçer de mutlaka iyi sonuç alır mıyım yoksa düzelmezsee :((

  YanıtlaSil
 35. ben daha bu ay kullanmaya başladım hatta daha dün takıldı.öyle müthiş bir ağrı hissetim ki.diş teli takılan bütün dişlerim sallanmaya kökleri acı vermeye başladı.Bu yüzden pek bir şeyde yiyemedim.yemek yerken hangi dişimle parçalmak istesem onu dayanılmaz bir acı tutuyor ve böylece yemek bile yiyemiyorum.Tam bir işkence. Sizce bu normal mi?

  YanıtlaSil
 36. merhaba arkadaşlar... ben yakın zamanda diş teli taktıracam tedavini cok başındayım daha merak ettiğim bir kaç bşe var onları sormak istyrum diş teli takıldıktan sonra günlük hayatta konuşmamda bir sorun yaşarmıyım ?

  YanıtlaSil
 37. diş teli takıldıktan sonra günlük hayatta ne gibi zorluklarla karşılaştınız ?

  YanıtlaSil

 
Neler Oluyo? © 2012 | Designed by Canvas Art, in collaboration with Business Listings , Radio stations and Corporate Office Headquarters